Životopis Zdeňka Buriana

Zdeněk Michael František Burian se narodil 11. února 1905 v Kopřivnici a zemřel 1. července 1981 v Praze. Patřil mezi významné české malíře a ilustrátory, kterého celosvětově proslavily ilustrace dobrodružných knih z období pravěku psané spisovatelem Eduardem Štorchem a paleontologické rekonstrukce uskutečňované společně s profesorem Josefem Augustou.

Výtvarného talentu Zdeňka Buriana si všimli již při jeho studiu na základní škole. Ve 14 letech byl (na doporučení ilustrátora Jana Gotha a Maxe Švabinského) přijat na Akademii výtvarných umění, přímo do druhého ročníku. Na škole vydržel ale pouze necelé 2 roky a už v šestnácti se začal živit jako ilustrátor. Ilustroval především dobrodružnou literaturu. První knihou, k níž takto přispěl, bylo Dobrodružství Davida Balfoura od Stevensona. Ilustroval také řadu knih Eduarda Štorcha, a tyto ilustrace měly osudový význam pro jeho celoživotní dílo.

Mezinárodního uznání se Zdeňku Burianovi dostalo především za rekonstrukce vymřelých zvířat a rostlin, kterým se věnoval ve spolupráci s předními odborníky, mezi nimiž byli paleontolog Josef Augusta, antropolog Vojtěch Fetter a další. Po smrti Josefa Augusty spolupracoval na řadě rekonstrukcí s paleontologem Z. V. Špinarem, četné paleoantropologické rekonstrukce vedl zoolog Vratislav Mazák, který se původem člověka intenzivně zabýval. Vratislav Mazák byl také významným katalogizátorem Burianova díla.

I přes mezinárodní uznání byl Zdeněk Burian v domácích odborných výtvarných kruzích značně opomíjen (byl mu vytýkán naturalismus a akademismus). Dalším důvodem jeho opomíjení byla nepřízeň komunistického režimu, kterému se (mimo jiné) nelíbily jeho orientace na západní literaturu, ani jeho aktivní působení v trampingu a velké sympatie k hnutí woodcraft. Byl členem Svazu čs. výtvarných umělců, Sdružení výtvarníků Purkyně a pravidelně se zúčastňoval členských výstav.

Kompletní a zcela nevšední formou zpracovaný katalog naší sbírky si můžete prohlédnout a objednat v našem e-shopu: https://www.galeriezdenkaburiana.cz/produkt/cesta-kolem-sveta-se-zdenkem-burianem/

OTEVírací doba

Vážení příznivci naší galerie, dovolujeme si Vás informovat, že galerie bude od 17. 12. 2021 do 11. 1. 2022 dočasně uzavřena. Navštívit nás můžete opět od 12. 1. 2022 v rámci otevírací doby.

Přejeme Vám vše dobré v roce 2022 a těšíme se s Vámi na viděnou.

Tým GZB

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.