Životopis Zdeňka Buriana

Zdeněk Michael František Burian se narodil 11. února 1905 v Kopřivnici a zemřel 1. července 1981 v Praze. Patřil mezi významné české malíře a ilustrátory, kterého celosvětově proslavily ilustrace dobrodružných knih z období pravěku psané spisovatelem Eduardem Štorchem a paleontologické rekonstrukce uskutečňované společně s profesorem Josefem Augustou.

Výtvarného talentu Zdeňka Buriana si všimli již při jeho studiu na základní škole. Ve 14 letech byl (na doporučení ilustrátora Jana Gotha a Maxe Švabinského) přijat na Akademii výtvarných umění, přímo do druhého ročníku. Na škole vydržel ale pouze necelé 2 roky a už v šestnácti se začal živit jako ilustrátor. Ilustroval především dobrodružnou literaturu. První knihou, k níž takto přispěl, bylo Dobrodružství Davida Balfoura od Stevensona. Ilustroval také řadu knih Eduarda Štorcha, a tyto ilustrace měly osudový význam pro jeho celoživotní dílo.

Mezinárodního uznání se Zdeňku Burianovi dostalo především za rekonstrukce vymřelých zvířat a rostlin, kterým se věnoval ve spolupráci s předními odborníky, mezi nimiž byli paleontolog Josef Augusta, antropolog Vojtěch Fetter a další. Po smrti Josefa Augusty spolupracoval na řadě rekonstrukcí s paleontologem Z. V. Špinarem, četné paleoantropologické rekonstrukce vedl zoolog Vratislav Mazák, který se původem člověka intenzivně zabýval. Vratislav Mazák byl také významným katalogizátorem Burianova díla.

I přes mezinárodní uznání byl Zdeněk Burian v domácích odborných výtvarných kruzích značně opomíjen (byl mu vytýkán naturalismus a akademismus). Dalším důvodem jeho opomíjení byla nepřízeň komunistického režimu, kterému se (mimo jiné) nelíbily jeho orientace na západní literaturu, ani jeho aktivní působení v trampingu a velké sympatie k hnutí woodcraft. Byl členem Svazu čs. výtvarných umělců, Sdružení výtvarníků Purkyně a pravidelně se zúčastňoval členských výstav.

Kompletní a zcela nevšední formou zpracovaný katalog naší sbírky si můžete prohlédnout a objednat v našem e-shopu: https://www.galeriezdenkaburiana.cz/produkt/cesta-kolem-sveta-se-zdenkem-burianem/

OTEVírací doba

Galerie je pro návštěvníky uzavřena v době
od 14. 12. 2023 do soboty 20. 1. 2024 včetně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.